CUI Inc. PCN1-S5-D15-M-TR
Part No.:
PCN1-S5-D15-M-TR
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
10-SMD Module, 6 Leads
Datasheet:
AetrixPCN1-S5-D15-M-TR.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 1W
Comments
PCN1-S5-D15-M-TR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PCN1-M (1W)
Package/Case:
10-SMD Module, 6 Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
-15V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
33mA, 33mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Efficiency:
78%