CUI Inc. PDM2-S24-S12-S
Part No.:
PDM2-S24-S12-S
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
6-SIP Module, 4 Leads
Datasheet:
AetrixPDM2-S24-S12-S.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 2W
Comments
PDM2-S24-S12-S Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PDM2-S (2W)
Package/Case:
6-SIP Module, 4 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
21.6V
Voltage - Input (Max):
26.4V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
167mA
Power (Watts):
2 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Efficiency:
84%