CUI Inc. PDM2-S5-D24-S
Part No.:
PDM2-S5-D24-S
Package:
6-SIP Module, 5 Leads
Datasheet:
AetrixPDM2-S5-D24-S.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-24V 2W
Comments
PDM2-S5-D24-S Specifications
Series:
PDM2-S (2W)
Package/Case:
6-SIP Module, 5 Leads
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
-24V
Current - Output (Max):
42mA, 42mA
Power (Watts):
2 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Efficiency:
84%