CUI Inc. PDME2-12-D12-D
Part No.:
PDME2-12-D12-D
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
14-DIP Module, 6 Leads
Datasheet:
AetrixPDME2-12-D12-D.pdf
Description:
DC-DC ISOLATED, 2W, 10.8~13.2 VD
Comments
PDME2-12-D12-D Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PDME2-D (2W)
Package/Case:
14-DIP Module, 6 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
10.8V
Voltage - Input (Max):
13.2V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
-12V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
83mA, 83mA
Power (Watts):
996 mW
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
83%