CUI Inc. PDME2-15-D15-D
Part No.:
PDME2-15-D15-D
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
14-DIP Module, 6 Leads
Datasheet:
AetrixPDME2-15-D15-D.pdf
Description:
DC-DC ISOLATED, 2W, 13.5~16.5 VD
Comments
PDME2-15-D15-D Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PDME2-D (2W)
Package/Case:
14-DIP Module, 6 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
13.5V
Voltage - Input (Max):
16.5V
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
-15V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
67mA, 67mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
81%