CUI Inc. PDME2-S5-D12-S
Part No.:
PDME2-S5-D12-S
Package:
7-SIP Module, 5 Leads
Datasheet:
AetrixPDME2-S5-D12-S.pdf
Description:
DC-DC ISOLATED, 2 W, 4.5~5.5 VDC
Comments
PDME2-S5-D12-S Specifications
Series:
PDME2-S (2W)
Package/Case:
7-SIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
-12V
Current - Output (Max):
83mA, 83mA
Power (Watts):
2 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
85%