CUI Inc. PDQE10-Q24-D15-D
Part No.:
PDQE10-Q24-D15-D
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
AetrixPDQE10-Q24-D15-D.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 10W
Comments
PDQE10-Q24-D15-D Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PDQE10 (10W)
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
-15V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
333mA, 333mA
Power (Watts):
10 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
87%