CUI Inc. PDQE10-Q48-D5-D
Part No.:
PDQE10-Q48-D5-D
Datasheet:
AetrixPDQE10-Q48-D5-D.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 10W
Comments
PDQE10-Q48-D5-D Specifications
Series:
PDQE10 (10W)
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
-5V
Current - Output (Max):
1A, 1A
Power (Watts):
10 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
83%