CUI Inc. PDQE15-Q24-D24-D
Part No.:
PDQE15-Q24-D24-D
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
AetrixPDQE15-Q24-D24-D.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-24V 15W
Comments
PDQE15-Q24-D24-D Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PDQE15-D (15W)
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
-24V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
312mA, 312mA
Power (Watts):
15 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
89%