CUI Inc. PDQE15-Q24-D5-D
Part No.:
PDQE15-Q24-D5-D
Datasheet:
AetrixPDQE15-Q24-D5-D.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 15W
Comments
PDQE15-Q24-D5-D Specifications
Series:
PDQE15-D (15W)
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
-5V
Current - Output (Max):
1.5A, 1.5A
Power (Watts):
15 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
87%