CUI Inc. PDQE20-Q24-D12-D
Part No.:
PDQE20-Q24-D12-D
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
AetrixPDQE20-Q24-D12-D.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 20W
Comments
PDQE20-Q24-D12-D Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PDQE20-D (20W)
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
-12V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
833mA, 833mA
Power (Watts):
20 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
90%