CUI Inc. PDQE20-Q24-D24-D
Part No.:
PDQE20-Q24-D24-D
Datasheet:
AetrixPDQE20-Q24-D24-D.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-24V 20W
Comments
PDQE20-Q24-D24-D Specifications
Series:
PDQE20-D (20W)
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
-24V
Current - Output (Max):
417mA, 417mA
Power (Watts):
20 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Features:
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
89%