CUI Inc. PDQE20-Q24-S12-D
Part No.:
PDQE20-Q24-S12-D
Datasheet:
AetrixPDQE20-Q24-S12-D.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 20W
Comments
PDQE20-Q24-S12-D Specifications
Series:
PDQE20-D (20W)
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
12V
Current - Output (Max):
1.667A
Power (Watts):
20 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
90%