CUI Inc. PDS1-S12-D12-M
Part No.:
PDS1-S12-D12-M
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
10-SMD Module, 6 Leads
Datasheet:
AetrixPDS1-S12-D12-M.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 1W
Comments
PDS1-S12-D12-M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PDS1-M (1W)
Package/Case:
10-SMD Module, 6 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
10.8V
Voltage - Input (Max):
13.2V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
-12V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
42mA, 42mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
81%