CUI Inc. PDS1-S24-D15-M-TR
Part No.:
PDS1-S24-D15-M-TR
Package:
10-SMD Module, 6 Leads
Datasheet:
AetrixPDS1-S24-D15-M-TR.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 1W
Comments
PDS1-S24-D15-M-TR Specifications
Series:
PDS1-M (1W)
Package/Case:
10-SMD Module, 6 Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
21.6V
Voltage - Input (Max):
26.4V
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
-15V
Current - Output (Max):
33mA, 33mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
82%