CUI Inc. PDS1-S24-S15-D
Part No.:
PDS1-S24-S15-D
Package:
7-DIP Module, 4 Leads
Datasheet:
AetrixPDS1-S24-S15-D.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 15V 1W
Comments
PDS1-S24-S15-D Specifications
Series:
PDS1-D (1W)
Package/Case:
7-DIP Module, 4 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
21.6V
Voltage - Input (Max):
26.4V
Voltage - Output 1:
15V
Current - Output (Max):
67mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Efficiency:
82%