CUI Inc. PDS1-S5-S12-M
Part No.:
PDS1-S5-S12-M
Package:
8-SMD Module, 5 Leads
Datasheet:
AetrixPDS1-S5-S12-M.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 1W
Comments
PDS1-S5-S12-M Specifications
Series:
PDS1-M (1W)
Package/Case:
8-SMD Module, 5 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
12V
Current - Output (Max):
84mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
80%