CUI Inc. PDS1-S5-S15-M
Part No.:
PDS1-S5-S15-M
Datasheet:
AetrixPDS1-S5-S15-M.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 15V 1W
Comments
PDS1-S5-S15-M Specifications
Series:
PDS1-M (1W)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
15V
Current - Output (Max):
67mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
81%