CUI Inc. PDS2-S5-S24-M-TR
Part No.:
PDS2-S5-S24-M-TR
Datasheet:
AetrixPDS2-S5-S24-M-TR.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 24V 2W
Comments
PDS2-S5-S24-M-TR Specifications
Series:
PDS2-M (2W)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
24V
Current - Output (Max):
83mA
Power (Watts):
2 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
84%