CUI Inc. PDSE1-S3-S12-M
Part No.:
PDSE1-S3-S12-M
Datasheet:
AetrixPDSE1-S3-S12-M.pdf
Description:
DC-DC ISOLATED, 1 W, 2.97~3.63 V
Comments
PDSE1-S3-S12-M Specifications
Series:
PDSE1-M (1W)
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Voltage - Input (Min):
2.97V
Voltage - Input (Max):
3.63V
Voltage - Output 1:
12V
Current - Output (Max):
83mA
Power (Watts):
996 mW
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
84%