CUI Inc. PDSE2-S15-S5-M
Part No.:
PDSE2-S15-S5-M
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
8-SMD Module, 5 Leads
Datasheet:
AetrixPDSE2-S15-S5-M.pdf
Description:
DC-DC 1.5KV ISOLATED, 2 W, 13.5~
Comments
PDSE2-S15-S5-M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PDSE2-M (2W)
Package/Case:
8-SMD Module, 5 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
13.5V
Voltage - Input (Max):
16.5V
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
400mA
Power (Watts):
2 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
83%