CUI Inc. PEM1-S12-D12-S
Part No.:
PEM1-S12-D12-S
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
7-SIP Module, 5 Leads
Datasheet:
AetrixPEM1-S12-D12-S.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 1W
Comments
PEM1-S12-D12-S Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PEM1-S (1W)
Package/Case:
7-SIP Module, 5 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
10.8V
Voltage - Input (Max):
13.2V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
-12V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
42mA, 42mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Efficiency:
81%