CUI Inc. PEM1-S15-D15-S
Part No.:
PEM1-S15-D15-S
Package:
7-SIP Module, 5 Leads
Datasheet:
AetrixPEM1-S15-D15-S.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 1W
Comments
PEM1-S15-D15-S Specifications
Series:
PEM1-S (1W)
Package/Case:
7-SIP Module, 5 Leads
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
13.5V
Voltage - Input (Max):
16.5V
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
-15V
Current - Output (Max):
33mA, 33mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Efficiency:
81%