CUI Inc. PEM1-S15-S12-S
Part No.:
PEM1-S15-S12-S
Package:
7-SIP Module, 4 Leads
Datasheet:
AetrixPEM1-S15-S12-S.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 1W
Comments
PEM1-S15-S12-S Specifications
Series:
PEM1-S (1W)
Package/Case:
7-SIP Module, 4 Leads
Product Status:
Obsolete
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
13.5V
Voltage - Input (Max):
16.5V
Voltage - Output 1:
12V
Current - Output (Max):
83mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Efficiency:
80%