CUI Inc. PEM2-S5-S15-D
Part No.:
PEM2-S5-S15-D
Package:
14-DIP Module, 6 Leads
Datasheet:
AetrixPEM2-S5-S15-D.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 15V 2W
Comments
PEM2-S5-S15-D Specifications
Series:
PEM2-D (2W)
Package/Case:
14-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
15V
Current - Output (Max):
133mA
Power (Watts):
2 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Efficiency:
84%