CUI Inc. PEME2-12-S15-D
Part No.:
PEME2-12-S15-D
Package:
14-DIP Module, 5 Leads
Datasheet:
AetrixPEME2-12-S15-D.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 15V 2W
Comments
PEME2-12-S15-D Specifications
Series:
PEME2-D (2W)
Package/Case:
14-DIP Module, 5 Leads
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
10.8V
Voltage - Input (Max):
13.2V
Voltage - Output 1:
15V
Current - Output (Max):
133mA
Power (Watts):
1.995 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
85%