CUI Inc. PEME2-24-D12-D
Part No.:
PEME2-24-D12-D
Package:
14-DIP Module, 6 Leads
Datasheet:
AetrixPEME2-24-D12-D.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 2W
Comments
PEME2-24-D12-D Specifications
Series:
PEME2-D (2W)
Package/Case:
14-DIP Module, 6 Leads
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
21.6V
Voltage - Input (Max):
26.4V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
-12V
Current - Output (Max):
83mA, 83mA
Power (Watts):
1.992 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
83%