CUI Inc. PEME2-5-D12-D
Part No.:
PEME2-5-D12-D
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
14-DIP Module, 6 Leads
Datasheet:
AetrixPEME2-5-D12-D.pdf
Description:
DC-DC ISOLATED, 2 W, 4.5~5.5 VDC
Comments
PEME2-5-D12-D Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PEME2-D (2W)
Package/Case:
14-DIP Module, 6 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
-12V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
83mA, 83mA
Power (Watts):
1.992 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
85%