CUI Inc. PEME2-5-D24-D
Part No.:
PEME2-5-D24-D
Package:
14-DIP Module, 6 Leads
Datasheet:
AetrixPEME2-5-D24-D.pdf
Description:
DC-DC ISOLATED, 2 W, 4.5~5.5 VDC
Comments
PEME2-5-D24-D Specifications
Series:
PEME2-D (2W)
Package/Case:
14-DIP Module, 6 Leads
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
-24V
Current - Output (Max):
42mA, 42mA
Power (Watts):
2.016 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
86%