CUI Inc. PEME2-S24-D24-S
Part No.:
PEME2-S24-D24-S
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
7-SIP Module, 5 Leads
Datasheet:
AetrixPEME2-S24-D24-S.pdf
Description:
DC-DC 3KV ISOLATED, 2 W, 21.6~26
Comments
PEME2-S24-D24-S Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PEME2-S (2W)
Package/Case:
7-SIP Module, 5 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
21.6V
Voltage - Input (Max):
26.4V
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
-24V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
42mA, 42mA
Power (Watts):
2.016 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
83%