CUI Inc. PEP1-S5-D12-M
Part No.:
PEP1-S5-D12-M
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
12-SMD Module, 10 Leads
Datasheet:
AetrixPEP1-S5-D12-M.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 1W
Comments
PEP1-S5-D12-M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PEP1-M (1W)
Package/Case:
12-SMD Module, 10 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
-12V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
42mA, 42mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
83%