CUI Inc. PES1-S24-S24-M-TR
Part No.:
PES1-S24-S24-M-TR
Package:
8-SMD Module, 5 Leads
Datasheet:
AetrixPES1-S24-S24-M-TR.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 24V 1W
Comments
PES1-S24-S24-M-TR Specifications
Series:
PES1-M (1W)
Package/Case:
8-SMD Module, 5 Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
21.6V
Voltage - Input (Max):
26.4V
Voltage - Output 1:
24V
Current - Output (Max):
42mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
81%