CUI Inc. PESE1-S12-D12-M
Part No.:
PESE1-S12-D12-M
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
10-SMD Module, 6 Leads
Datasheet:
AetrixPESE1-S12-D12-M.pdf
Description:
DC-DC ISOLATED 3KV, 1 W, 10.8~13
Comments
PESE1-S12-D12-M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PESE1-M (1W)
Package/Case:
10-SMD Module, 6 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
10.8V
Voltage - Input (Max):
13.2V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
-12V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
42mA, 42mA
Power (Watts):
1.008 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
83%