CUI Inc. PGNM2-S12-D15-S
Part No.:
PGNM2-S12-D15-S
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
7-SIP Module, 5 Leads
Datasheet:
AetrixPGNM2-S12-D15-S.pdf
Description:
DC-DC ISOLATED, 2 W, 10.8~13.2 V
Comments
PGNM2-S12-D15-S Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PGNM2-S (2W)
Package/Case:
7-SIP Module, 5 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
10.8V
Voltage - Input (Max):
13.2V
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
-15V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
67mA, 67mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
6 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
84%