CUI Inc. PQB3-D12-S24-D
Part No.:
PQB3-D12-S24-D
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
24-DIP Module, 10 Leads
Datasheet:
AetrixPQB3-D12-S24-D.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 24V 3W
Comments
PQB3-D12-S24-D Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PQB3-D (3W)
Package/Case:
24-DIP Module, 10 Leads
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
18V
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
125mA
Power (Watts):
3 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OCP, SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Efficiency:
83%