CUI Inc. PQC30-48-S12-O
Part No.:
PQC30-48-S12-O
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Sixteenth Brick
Datasheet:
AetrixPQC30-48-S12-O.pdf
Description:
DC-DC ISOLATED, 30 W, 36~75 VDC
Comments
PQC30-48-S12-O Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PQC30-O (30W)
Package/Case:
Sixteenth Brick
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
2.5A
Power (Watts):
30 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
90%