CUI Inc. PQC50-48-S12N-O
Part No.:
PQC50-48-S12N-O
Description:
DC-DC ISOLATED, 50 W, 36~75 VDC
Comments
PQC50-48-S12N-O Specifications
Series:
PQC50-O (50W)
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
12V
Current - Output (Max):
10A
Power (Watts):
120 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
90%