CUI Inc. PQD10W-Q48-D512-D
Part No.:
PQD10W-Q48-D512-D
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
7-DIP Module
Datasheet:
AetrixPQD10W-Q48-D512-D.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V 12V 10W
Comments
PQD10W-Q48-D512-D Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PQD10W-D
Package/Case:
7-DIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
12V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
1A, 417mA
Power (Watts):
10 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
84%