CUI Inc. PQDE6W-Q110-D12-H-D
Part No.:
PQDE6W-Q110-D12-H-D
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
AetrixPQDE6W-Q110-D12-H-D.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 6W
Comments
PQDE6W-Q110-D12-H-D Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PQDE6W-Q110 (6W)
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
40V
Voltage - Input (Max):
160V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
-12V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
250mA, 250mA
Power (Watts):
6 W
Voltage - Isolation:
2.25 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Heat Sink
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
84%