CUI Inc. PQM1-S12-S12-M-TR
Part No.:
PQM1-S12-S12-M-TR
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
10-SMD Module, 6 Leads
Datasheet:
AetrixPQM1-S12-S12-M-TR.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 1W
Comments
PQM1-S12-S12-M-TR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PQM1-M (1W)
Package/Case:
10-SMD Module, 6 Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
11.4V
Voltage - Input (Max):
12.6V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
84mA
Power (Watts):
1 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
73%