CUI Inc. PQM3-D48-S15-M-TR
Part No.:
PQM3-D48-S15-M-TR
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
16-SMD Module, 6 Leads
Datasheet:
AetrixPQM3-D48-S15-M-TR.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 15V 3W
Comments
PQM3-D48-S15-M-TR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PQM3-M (3W)
Package/Case:
16-SMD Module, 6 Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
200mA
Power (Watts):
3 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:
80%