CUI Inc. PQME1-S12-S12-M
Part No.:
PQME1-S12-S12-M
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
8-SMD Module, 5 Leads
Datasheet:
AetrixPQME1-S12-S12-M.pdf
Description:
DC-DC ISOLATED 1.5KV, 0.75 W, 11
Comments
PQME1-S12-S12-M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PQME1-M (1W)
Package/Case:
8-SMD Module, 5 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
11.4V
Voltage - Input (Max):
12.6V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
62mA
Power (Watts):
744 mW
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
73%