CUI Inc. PQME1-S5-S12-M-TR
Part No.:
PQME1-S5-S12-M-TR
Datasheet:
AetrixPQME1-S5-S12-M-TR.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 744MW
Comments
PQME1-S5-S12-M-TR Specifications
Series:
PQME1-M (1W)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Min):
4.75V
Voltage - Input (Max):
5.25V
Voltage - Output 1:
12V
Current - Output (Max):
62mA
Power (Watts):
744 mW
Voltage - Isolation:
3 kV
Features:
SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
73%