CUI Inc. PQP1-D24-S12-M
Part No.:
PQP1-D24-S12-M
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
8-SMD Module, 5 Leads
Datasheet:
AetrixPQP1-D24-S12-M.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 996MW
Comments
PQP1-D24-S12-M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PQP1-M
Package/Case:
8-SMD Module, 5 Leads
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
83mA
Power (Watts):
996 mW
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
78%