CUI Inc. PQP3-D12-D12-M-TR
Part No.:
PQP3-D12-D12-M-TR
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
8-SMD Module, 5 Leads
Datasheet:
AetrixPQP3-D12-D12-M-TR.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 3W
Comments
PQP3-D12-D12-M-TR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PQP3-M
Package/Case:
8-SMD Module, 5 Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
2
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
18V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
-12V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
125mA, 125mA
Power (Watts):
3 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
79%