CUI Inc. PQQC3-D48-S15-OS
Part No.:
PQQC3-D48-S15-OS
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
8-SIP Module, 7 Leads
Datasheet:
AetrixPQQC3-D48-S15-OS.pdf
Description:
DC-DC ISOLATED, 3 W, 36~75 VDC I
Comments
PQQC3-D48-S15-OS Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PQQC3-OS (3W)
Package/Case:
8-SIP Module, 7 Leads
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
200mA
Power (Watts):
3 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
82%