E-Switch PV7F2T011-3R5
Part No.:
PV7F2T011-3R5
Manufacturer:
E-Switch
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
AetrixPV7F2T011-3R5.pdf
Description:
Switches
Comments
PV7F2T011-3R5 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
E-Switch
Series:
PV7
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Anti-Vandal, Illuminated
Circuit:
DPST-NO/NC
Switch Function:
On-Off, Off-On
Current Rating (Amps):
2A (DC)
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
48 V
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Black
Illumination Type, Color:
LED, Blue/Green/Red
Illumination Voltage (Nominal):
24 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C