E-Switch PV8F2Y011-3H1-M14
Part No.:
PV8F2Y011-3H1-M14
Manufacturer:
E-Switch
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
AetrixPV8F2Y011-3H1-M14.pdf
Description:
SWITCH PB DPST-NO/NC 2A 48V
Comments
PV8F2Y011-3H1-M14 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
E-Switch
Series:
PV8, LAMB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Anti-Vandal, Illuminated
Circuit:
DPST-NO/NC
Switch Function:
On-Mom, Off-Mom
Current Rating (Amps):
2A (DC)
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
48 V
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Black
Illumination Type, Color:
LED, Blue/Red
Illumination Voltage (Nominal):
1.8, 2.8 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 25.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C