E-Switch PV9F2V011-3G5-PTE
Part No.:
PV9F2V011-3G5-PTE
Manufacturer:
E-Switch
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
AetrixPV9F2V011-3G5-PTE.pdf
Description:
SWITCH PB 4PST-2NO/2NC 2A 48V
Comments
PV9F2V011-3G5-PTE Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
E-Switch
Series:
PV9, LAMB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Anti-Vandal, Illuminated
Circuit:
4PST-2NO/2NC
Switch Function:
On-Mom, Off-Mom
Current Rating (Amps):
2A (DC)
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
48 V
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Black
Illumination Type, Color:
LED, Green/Red
Illumination Voltage (Nominal):
24 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 28.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C