CUI Inc. PYB10-Q24-S12-A
Part No.:
PYB10-Q24-S12-A
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
5-DIP Module
Datasheet:
AetrixPYB10-Q24-S12-A.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 10W
Comments
PYB10-Q24-S12-A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PYB10 (10W)
Package/Case:
5-DIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
833mA
Power (Watts):
10 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OVP, SCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
86%